W jaki sposób przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową?

W jaki sposób przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową?

Czyli jak dokonać przekształcenia.

22/11/2024

Na samym początku drogi biznesowej przedsiębiorcy wybierają formę działalności, w której chcą prowadzić swój biznes. W Polsce do wyboru mamy jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub jedną ze spółek handlowych, które dzielą się na spółki osobowe i kapitałowe.

Jaką formę działalności wybrać?

Spółka cywilna, jednoosobowa działalność gospodarcza, a może spółka z o.o.? Na to pytanie starają się odpowiedzieć początkujący przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki w świecie biznesu. Która forma jest najkorzystniejsza? Odpowiedź brzmi: to zależy. Wybór odpowiedniej formy działalności zależy od wielu czynników i planów przedsiębiorcy.

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Co wpływa na jej popularność?

Na pierwszy rzut oka przyciąga samodzielność i kontrola nad biznesem oraz prosta struktura organizacyjna. Do zalet należą także niskie koszty początkowe związane z założeniem działalności, pełna kontrola nad zyskami oraz pozornie łatwiejsze rozliczenia podatkowe.

Co jednak w przypadku, gdy zmienimy zdanie?

Przedsiębiorca, który rozpoczął działalność jako jednoosobowa działalność gospodarcza, może po pewnym czasie uznać, że chce zwiększyć zakres swojej działalności i rozważyć zmianę formy prawnej. Jednym z możliwych kierunków jest przekształcenie JDG w spółkę z o.o. W takiej sytuacji istnieją dwie drogi:

Zakończenie jednoosobowej działalności gospodarczej i założenie spółki z o.o.
W tym przypadku przedsiębiorca musi dopełnić kilku formalności. Należy złożyć wniosek o wykreślenie JDG w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Na tej podstawie ZUS automatycznie wyrejestrowuje przedsiębiorcę jako płatnika składek. Ponadto, w terminie 7 dni od daty zaprzestania działalności należy wyrejestrować z ubezpieczeń osoby zgłoszone do ZUS. Szczegółową instrukcję zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej można znaleźć na stronie biznes.gov.pl.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.
Przekształcenie polega na zmianie dotychczasowej formy prawnej bez konieczności likwidacji działalności. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda forma prawna podlega możliwości swobodnego przekształcenia. Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. odbywa się zgodnie z zasadą kontynuacji, co oznacza, że przekształcona spółka zachowuje te same prawa i obowiązki, a działalność może być prowadzona bez konieczności aneksowania umów. Spółka po przekształceniu posiada te same zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które obowiązywały przed przekształceniem.

W jaki sposób przebiega przekształcenie?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie planu przekształcenia, który powinien zawierać projekt uchwały w sprawie przekształcenia, projekt umowy lub statutu nowej spółki oraz inne wymagane załączniki. Jeżeli planujemy przekształcić JDG w spółkę z o.o., należy złożyć wniosek o wyznaczenie biegłego rewidenta do zbadania planu przekształcenia. W kolejnym kroku trzeba sporządzić oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy oraz powołać członków organów spółki przekształconej. Po zawarciu umowy spółki należy złożyć odpowiedni wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) o rejestrację przekształconej spółki i jednocześnie wykreślić przedsiębiorcę z CEIDG.

FAQ

W jakiej formie przygotować plan przekształcenia?

Plan przekształcenia wraz z załącznikami powinien mieć formę aktu notarialnego.

W jaki sposób zbadać plan przekształcenia?

Plan przekształcenia na wniosek przedsiębiorcy bada biegły rewident. Taki wniosek składany jest w sądzie rejestrowym. Sąd w ciągu miesiąca od daty złożenia wniosku powinien wyznaczyć biegłego. Wniosek taki podlega opłacie sądowej wynoszącej 300,00 zł. Do tego należy wziąć pod uwagę koszt biegłego rewidenta, który jest określany przez sąd.

W jaki sposób odpowiadam za zobowiązania spółki po przekształceniu?

Przez okres 3 lat od dnia przekształcenia przedsiębiorca będzie odpowiadał solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania związane z wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą, które powstały przed dniem przekształcenia.

Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w swojej sprawie, prosimy o wypełnienie formularza i szczegółowe opisanie problemu.

Umów konsultację