Egzekucja alimentów w Kanadzie
Egzekucja alimentów w Kanadzie – jak odzyskać należne świadczenia?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, na członkach rodziny ciąży tak zwany obowiązek alimentacyjny, czyli innymi słowy, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Wynika on z samego faktu pokrewieństwa, zaś jego realizacja uzależniona jest od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego z jednej strony, oraz uzasadnionych potrzeb uprawnionego, z drugiej.
Jak wiadomo, do rzadkości nie należą sytuacje, w których osoba zobowiązana uchyla się od dobrowolnego spełniania ciążącego na niej obowiązku alimentacyjnego. Przykładowo, ojciec dzieci, po uzyskaniu wyroku rozwodowego, przestaje się interesować swoim potomstwem i łożyć na jego utrzymanie. Koniecznością staje się wówczas wystąpienie na drogę sądową. Sąd zobowiązuje wówczas osobę zobowiązaną do świadczeń do wypłacania, najczęściej co miesiąc, konkretnej kwoty na rzecz osoby uprawnionej. Uchylanie się od realizacji obowiązku alimentacyjnego rodzi wówczas ryzyko odpowiedzialności karnej, a przypadające uprawnionemu kwoty mogą być egzekwowane w trybie egzekucji komorniczej.
Obowiązek alimentacyjny osób zamieszkujących poza Polską
Sytuacja komplikuje się jednak, gdy dłużnik alimentacyjny, a więc osoba zobowiązana do wypłacania świadczeń, zamieszkuje poza granicami Polski. W przypadku Kanady sprawę utrudnia dodatkowo zróżnicowanie regulacji w tym zakresie w poszczególnych prowincjach. Jeśli dłużnik alimentacyjny zamieszkuje w Kolumbii Brytyjskiej, Quebecu lub terytorium Nunavut, wówczas egzekucja może odbywać się wyłącznie na zasadzie dobrowolnego wypełniania obowiązku alimentacyjnego. Oznacza to, że jeśli osoba zobowiązana do świadczeń na mocy polskiego wyroku, nie realizuje jego postanowień, to świadczenia egzekwować można będzie tylko z jej majątku w Polsce, o ile takowy istnieje.
Prowincja Ontario
Znacznie prościej sprawa przedstawia się w przypadku dłużników zamieszkałych w pozostałych prowincjach Kanady, w tym również w Ontario, będącym największym skupiskiem kanadyjskiej Polonii. Tu egzekucja na podstawie wyroków polskich sądów, odbywa się w oparciu o tak zwaną zasadę wzajemności. Osoba uprawniona do świadczeń musi jedynie wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściwego miejscowo Sądu Okręgowego. Sąd bada prawidłowość złożonych dokumentów oraz zarządza na koszt Skarbu Państwa tłumaczenie ich na język angielski i legalizację przez Ambasadę Kanady w Warszawie. Następnie są one przesyłane do określonej prowincji za pośrednictwem właściwego polskiego urzędu konsularnego.
Finalnym etapem tej procedury jest rejestracja orzeczenia przez sąd kanadyjski, który stwierdza tym samym jego wykonalność. Wyrok polskiego sądu jest wówczas traktowany przez władze Kanady jak wyroki sądów kanadyjskich, wraz ze wszystkimi skutkami prawnymi.
FAQ
1. Jakie są możliwości egzekucji alimentów, jeśli dłużnik mieszka w Kanadzie?
Egzekucja alimentów jest możliwa, ale zasady różnią się w zależności od prowincji zamieszkania dłużnika. W przypadku prowincji takich jak Kolumbia Brytyjska czy Quebec, egzekucja odbywa się tylko dobrowolnie. W Ontario i innych prowincjach można natomiast przeprowadzić egzekucję na podstawie polskiego wyroku dzięki zasadzie wzajemności.
2. Jak przebiega proces egzekucji alimentów w prowincji Ontario?
W Ontario proces jest stosunkowo prosty. Uprawniony do alimentów składa wniosek do Sądu Okręgowego, który sprawdza dokumenty i organizuje ich tłumaczenie oraz legalizację. Następnie dokumenty przesyłane są do Kanady przez konsulat, a kanadyjski sąd dokonuje rejestracji wyroku, nadając mu moc egzekucyjną.
3. Co się dzieje, gdy dłużnik nie spełnia obowiązku alimentacyjnego dobrowolnie?
W sytuacji, gdy dłużnik zamieszkały w Kanadzie nie realizuje polskiego wyroku dobrowolnie, alimenty można egzekwować z jego majątku w Polsce, jeśli taki posiada.