Chcesz wypuścić własną aplikację mobilną? Oto co powinieneś wiedzieć
Własna aplikacja mobilna - oto co powinieneś wiedzieć
Boom na pracę w IT rozpoczął się dobrych kilka lat temu. Wiele osób, zachęconych bardzo dobrymi zarobkami i elastycznością oferowaną przez branżę IT, rozpoczęło edukację w tym kierunku. Zgodnie z raportem przygotowanym przez BULLDOGJOB THINK IT szacuje się, że w 2023 r. w branży pracowali głównie mężczyźni, stanowiąc około 80% zatrudnionych. Programiści to aż i tylko 53% specjalistów w IT.
Poza zatrudnieniem na etacie, programiści często pracują nad swoimi własnymi projektami, tworząc aplikacje mobilne, programy komputerowe i wiele innych. W tym artykule postaram się przybliżyć aspekty, które należy wziąć pod uwagę, tworząc swoją własną aplikację mobilną.
Pierwsze kroki po stworzeniu aplikacji
Napisałem aplikację i co dalej? Najlepiej byłoby spieniężyć mój wysiłek i czas, który poświęciłem na stworzenie swojego pierwszego dzieła. W jaki sposób udostępnić swój utwór szerszej publiczności i zarabiać na tym pieniądze? Jakie formalności muszę spełnić? Oto kilka pytań, które mogą pojawić się w głowie twórcy, który po raz pierwszy chce udostępnić swoją aplikację szerokiemu gronu. Zacznijmy więc od samego początku. W tym artykule celowo pominięte zostały kwestie aplikacji webowych, a uwaga skupiona została wyłącznie na aplikacjach natywnych.
Napisałeś swoją pierwszą aplikację mobilną i zastanawiasz się, gdzie ją udostępnić? Rozpoczynając prace, na pewno podjąłeś świadomą decyzję, do których użytkowników będziesz kierował swoją aplikację natywną. W zależności od dokonanego przez Ciebie początkowego wyboru aplikację skierowałeś do użytkowników systemu Android lub iOS.
Użytkownicy systemu Android
Jeżeli Twoja aplikacja została skierowana do użytkowników Androida, możesz ją udostępnić w sklepie Google Play. W tym celu musisz założyć konto dewelopera. Szczegółowa instrukcja, w jaki sposób dodać swoją aplikację do sklepu, znajduje się na stronie Google Play.
Użytkownicy systemu iOS
Jeżeli natomiast wybór padł na system iOS, swoją aplikację będziesz mógł udostępnić w sklepie App Store. Do tego również konieczne jest założenie konta deweloperskiego i opłacenie składki członkowskiej. Szczegółowa instrukcja znajduje się na stronie Apple.
Dalsze kroki…
Aplikacja gotowa, wiesz, gdzie ją opublikować – i co dalej? W momencie publikacji zarówno Google, jak i Apple narzucają na swoich deweloperów szereg wymogów do spełnienia. Należą do nich między innymi polityka prywatności, warunki korzystania z aplikacji (terms of use) oraz określenie, czy posiada się status trader czy non-trader. Deweloperzy mogą skorzystać z gotowej już EULA (end-user license agreement) lub załączyć swoją wersję. Wszystko na pierwszy rzut oka może wydawać się przytłaczające i odstraszać początkujących deweloperów przed publikacją swojej aplikacji.
Dostosowanie dokumentów do potrzeb Twojej aplikacji
Przygotowując konkretne dokumenty, pamiętaj o tym, że powinny one być dostosowane do specyfiki Twojej aplikacji. Na rynku można znaleźć wiele wzorów regulaminów czy polityk prywatności, jednak kluczowe jest, aby były one dostosowane do indywidualnych cech danej aplikacji – przecież nie każda zbiera i przetwarza dane użytkowników w ten sam sposób. Każda aplikacja powinna być rozpatrywana indywidualnie i posiadać dedykowane, dostosowane dokumenty.
FAQ
Co daje mi regulamin?
Regulamin stanowi podstawowy dokument regulujący Twoje prawa i obowiązki, a także prawa i obowiązki użytkowników Twojej aplikacji. Jest to dokument, który określa stosunek między Tobą a Twoimi użytkownikami.
Czy muszę mieć politykę prywatności?
Publikując swoją aplikację za pośrednictwem Google Play lub App Store, masz obowiązek dołączenia polityki prywatności. Nawet jeśli nie przetwarzasz danych osobowych swoich użytkowników, jesteś zobligowany do jej dostarczenia.